Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Ústav techniky a automobilové dopravy

Aplikace pro podporu řízení fakulty

Návod k použití — Klientská aplikace FMS
Faculty Management System · Klientská aplikace

Návod k použití klientské aplikace

Průvodce přihlášením, orientací v aplikaci a jednotlivými přehledy — pro vedení fakulty, proděkany, vedoucí ústavů a garanty programů.

Windows desktop Přihlášení přes UIS Data ze serveru fakulty Verze 1.8 · říjen 2026

1 K čemu aplikace slouží

Klientská aplikace je manažerský nástroj, který na jednom místě zpřístupňuje analytické přehledy o pedagogice, vědě a personální struktuře — v rozsahu, na který má přihlášený uživatel oprávnění.

Aplikace kombinuje data ze serveru fakulty (publikace, citace, výuková zátěž, hodnocení osob a ústavů, závěrečné práce) s údaji čtenými přímo z UIS (rozvrhy, evaluace předmětů, hodnocení úspěšnosti studentů). Podle vaší role vidíte pohled za sebe, svůj ústav, celou fakultu, případně celou univerzitu.

????
Soukromí a bezpečnost. Aplikace si vás ověřuje vaším živým přihlášením do UIS — nikam se neukládá heslo ani trvalý token. Citlivé osobní údaje (např. úvazky/FTE) zůstávají jen ve vašem počítači a na server se neposílají.

2 První spuštění a přihlášení

Po spuštění se otevře přihlašovací okno se stránkou UIS. Přihlaste se stejně jako do univerzitního informačního systému.

Přihlašovací obrazovka s načtenou stránkou UIS
Obr. 2.1 — Přihlášení přes UIS.
  1. Zadejte přihlašovací údaje do UIS a potvrďte. Případný souhlas, dvoufaktorové ověření nebo změnu hesla dokončete běžným způsobem.
  2. Aplikace sama rozpozná, kdo jste, a ověří vaše oprávnění vůči serveru. Po dobu ověřování a načítání dat běží čekající kurzor (šipka s kolečkem) — vydržte, chvíli to trvá.
  3. Po úspěšném přihlášení se vlevo objeví vaše jméno, ústav a fakulta a informace, kolik máte přidělených rolí oprávnění. Aplikace se přepne na Osobní přehled.
⛔
„Nemáte oprávnění k použití aplikace." Znamená to, že váš účet zatím není v registru oprávnění. Obraťte se na správce — přístup se přiděluje ručně podle role (vedoucí ústavu, proděkan, děkan, garant programu…). Viz Řešení potíží.

3 Orientace v aplikaci

Okno má tři části: horní lištu záložek (úrovně a oblasti), levé menu (přehledy v rámci úrovně) a hlavní plochu s daty.

Celé okno aplikace po přihlášení
Obr. 3.1 — Rozvržení aplikace po přihlášení.

Horní záložky

Podle vašich oprávnění se zobrazí jen ty, na které máte právo:

ZáložkaCo ukazuje
ProhlížečVestavěný UIS (přihlášení a ruční dohledávání ve zdroji).
OsobníPřehled za vaši osobu + žebříček časopisů (kam nabídnout článek).
Úroveň ústavPřehledy scopnuté na ústav (vedoucí ústavu = jen svůj).
Úroveň fakultaPřehledy za celou fakultu (děkan, proděkan).
Úroveň univerzitaCelá univerzita s výběrem fakulty (rektor, prorektoři).
Garance programuPřehledy za studijní program (garant).
Správa datStav dat v počítači i na serveru, nastavení a verze aplikace.

Barevné rozlišení úrovní

Barva rozhraní napovídá, v jakém rozsahu se právě pohybujete:

Fakulta / ústav / osobní — barva vaší fakulty Univerzita — zelená
????
Kdykoli přepnete jinam než na Úroveň univerzita, barva se vrátí na barvu vaší domovské fakulty. Zelená = díváte se na celou univerzitu.

Levé menu

Přehledy jsou seskupené do tří domén: Personalistika, Pedagogika a Věda a výzkum. Na konci menu je sekce Sestavy (kapitola 6). Menu je stejné napříč úrovněmi — mění se jen rozsah dat, která ukazuje.

Levé menu s doménami Personalistika, Pedagogika, Věda a výzkum
Obr. 3.2 — Domény a položky menu.

4 Osobní přehled

Výchozí obrazovka po přihlášení. Shrnuje vaše data: výuku a garanci, vedené závěrečné práce, publikační výstupy (věda a výzkum), vědní obory, ve kterých publikujete, a kariéru a historii. Jednotlivé položky lze rozkliknout do detailu.

Osobní přehled s rozbaleným detailem publikace
Obr. 4.1 — Můj přehled (rozbalený detail publikace).

Žebříček časopisů

V rámci Osobní najdete i pomůcku pro rozhodování, kam nabídnout článek. Dřív se položka jmenovala Vyhledání vhodného časopisu — obrazovka i postup zůstávají stejné, změnil se jen název.

Začít můžete dvěma způsoby: zadat název nebo ISSN časopisu, o kterém uvažujete, nebo rovnou obor. V obou případech se sestaví žebříček časopisů daného oboru, ve kterém si můžete přepnout řazení (podle M-bodů, IF nebo kvartilu AIS) a zaškrtnutím jen lepší nechat zobrazit pouze časopisy s lepšími metrikami, než má ten váš.

U každého časopisu vidíte IF a AIS i jejich kvartily podle Web of Science, a navíc sloupec AIS RIV Q — pásmo podle metodiky RIV (D1, Q1–Q4).

????
Jedna hodnota AIS, dvě klasifikace. Číslo AIS je jen jedno, ale zařadit se dá dvěma způsoby: kvartil v kategorii Web of Science, nebo pásmo v podoboru FORD podle metodiky RIV. Proto může mít týž časopis Q2 podle WoS a Q3 podle RIV — obojí je správně, jen se počítá vůči jinému souboru časopisů. „AIS podle RIV" jako číslo neexistuje; RVVI zveřejňuje pouze pásmo a jeho hranice.

Po klepnutí na časopis se vpravo zobrazí jeho metriky a výstupy MENDELU. Mezi dlaždicemi je i práh vlastního pásma a práh pásma o stupeň lepšího — odpovídá to na otázku „o kolik by musel časopis povyrůst, aby si polepšil". Hranice platí vždy pro tentýž obor a rok, ve kterém se časopis zobrazuje. Dole pak najdete autorský kolektiv z MENDELU, který v časopise už publikoval — tedy koho se můžete zeptat na zkušenost.

Žebříček časopisů se sloupcem AIS RIV Q a detailem časopisu
Obr. 4.2 — Žebříček časopisů: vlevo pořadí v oboru včetně sloupce AIS RIV Q, vpravo detail s prahy pásem a autorským kolektivem.
ℹ️
Tatáž obrazovka je i v levém menu pod Věda a výzkum → Žebříček časopisů (kapitola 6). Je to jeden a týž nástroj, jen dostupný ze dvou míst.

Vědní obory (FORD)

Pás pod Hodnocením VaV ukazuje, v jakých oborech FORD publikujete — totéž, co záložka Vědní obory u vašeho profilu v Rejstříku výzkumných pracovníků (IS VaVaI). Počítají se výsledky, které jdou do RIV, a obor je ten, který u výsledku MENDELU deklaruje v OBD. Proti Rejstříku je to ověřené výsledek po výsledku.

Rozbalovátkem v záhlaví pásu volíte období (podle roku vydání):

  • Od roku 2017 (jako Rejstřík) — výchozí; stejné okno jako v Rejstříku, takže čísla jde přímo srovnat,
  • Okno hodnocení 2020–2024 — výsledky, ze kterých vychází hodnocení H2025,
  • Za posledních 5 let.

Dlaždice shrnou hlavní obor a jeho podíl na vašich výsledcích, šíři profilu (kolik oborů), počet výsledků do RIV v období, shodu s oborem časopisu, kolik výsledků vyšlo v časopise jiného hlavního oboru a kolik jich nemá obor v OBD. Klepnutím na dlaždici s počtem výsledků se vpravo vypíšou všechny výsledky období.

Tabulka má jeden řádek na obor: obor FORD (pětimístný kód a název), podobor (např. 4.1), hlavní obor, počet výsledků s pruhem podílu a sloupec Shoda s časopisem ve tvaru „x z y" — z y výsledků, které vyšly v časopise s přiřazeným oborem, jich x vyšlo v časopise, který má i deklarovaný podobor. Klepnutím na obor se vpravo vypíšou jeho výsledky: rok, druh, název, deklarovaný podobor, podobory časopisu, shoda a kód RIV.

Pás Vědní obory (FORD) s detailem výsledků jednoho oboru
Obr. 4.3 — Pás Vědní obory (FORD) za okno od roku 2017: 15 oborů a 33 výsledků, hlavní obor 20302 Applied mechanics s 18,2 %. Vpravo výsledky klepnutého oboru — z šesti vyšel v časopise s oborem jediný, a ten patří do jiného hlavního oboru (podobor časopisu 4.1).
ℹ️
Dva obory u jednoho výsledku. Deklarovaný obor je jeden pětimístný FORD, který MENDELU u výsledku vykazuje — podle něj vzniká profil v Rejstříku. Obor časopisu je podobor (např. 4.1 nebo 1.6), do kterého RVVI zařadilo časopis, a podle něj se výsledek hodnotí v Reportu 1 i ve známce za M2. Časopis mívá podoborů i víc, detailní pětimístný obor nemá a sborníky, knihy či patenty obor časopisu nemají vůbec. Proto se oba obory nesčítají ani nezaměňují — jen se srovnávají.
⚠️
Proč se profil liší od Rejstříku. Profil obsahuje jen výsledky vykázané MENDELU. Rejstřík sčítá výsledky všech institucí, kde je osoba domácím tvůrcem (souběžný úvazek, dřívější zaměstnavatel), a výsledek, který dodaly dvě instituce s různým oborem, započte do obou. U lidí se souběžným úvazkem tak může vyjít i jiný hlavní obor.
ℹ️
Výsledky bez oboru. Obor nese export z OBD u výsledků od roku 2017; starší ho většinou nemají a letošní výsledky v exportu metrik ještě nejsou. Takové výsledky jsou vidět v dlaždici Bez oboru v OBD, do oborů se nerozpočítávají.

Kariéra a historie

Poslední pás Osobní stránky ukazuje časovou osu kariéry: kdy osoba na univerzitu přišla (nebo jaký byl její stav k prvnímu importu), změny titulu, jména, pracovního zařazení a pracoviště, změny pracovních kontaktů a případný odchod. Nejnovější změny jsou nahoře.

U každé změny je uvedeno, kdy se zjistila — vždy jako interval („mezi 1. 6. 2026 a 1. 7. 2026"), ne jako přesné datum. Když na řádek najedete myší, ukáže se, mezi kterými importy se změna zjistila.

ℹ️
Jak historie vzniká a co z toho plyne. Historie se skládá z pravidelných importů osob z UIS (dvakrát měsíčně, po 1. a 15. dni). Proto: změna se zjistí jako interval mezi dvěma importy; ukáže se každá změna v UIS, včetně případné opravy; řada začíná prvním importem (u nás 25. 3. 2026) — co se stalo dřív, v ní není; neplatné importy se nepočítají. Totéž shrnutí je trvale vidět nad časovou osou.
????
Najdete i toho, kdo už na univerzitě není. Pole Zobrazit data za jinou osobu hledá i mezi lidmi, kteří odešli. Jsou až za současnými a pod jménem mají „na univerzitě naposledy v importu 1. 6. 2026" — otevřete si tak jejich stránku i časovou osu zakončenou odchodem. Hledá se jméno v 1. pádě („Novák", ne „Nováka"); zadat lze i UID.

Tlačítkem Exportovat kartu… uložíte kariérní kartu do Excelu: časovou osu (od nejstarší změny), výuku po semestrech, vedené práce a publikace. List „O sestavě" v ní uvádí, jak historie vzniká.

????
Kdo historii vidí. Svou vlastní historii vidí každý. U jiných osob ji vidí jen ten, komu to plyne z pracovního zařazení: vedoucí ústavu u lidí svého ústavu, děkan a proděkani u lidí své fakulty a držitelé oprávnění pro celou univerzitu. U osoby, kterou si otevřete bez takového oprávnění (třeba přes vyhledávání), se pás vůbec nezobrazí.

5 Úrovně pohledu a rozsah (scope)

Tytéž přehledy lze zobrazit v různém rozsahu. Rozsah řídíte horní záložkou a případně výběrovým polem nahoře v obsahu.

Úroveň ústav

Data omezená na jeden ústav. Vedoucí ústavu vidí jen svůj ústav (výběr je zamčený). Děkan / proděkan si ústav vybírá v rozbalovátku.

Úroveň ústav s rozbalovátkem výběru ústavu
Obr. 5.1 — Pohled na ústav (výběr ústavu z fakulty).

Úroveň fakulta

Data za celou fakultu. Na obrazovce Hodnocení osob a ústavů je navíc rychlý přepínač rozsahu „Všechny ústavy / Jednotlivý ústav", který filtruje už načtená data bez čekání.

Úroveň univerzita

Rozhraní zezelená. Fakulta zde hraje roli, jakou na fakultní úrovni hraje ústav: buď „Celá univerzita", nebo se proklikněte do konkrétní fakulty.

Úroveň univerzita se zeleným rozhraním a výběrem fakulty
Obr. 5.2 — Pohled za univerzitu (zelená, výběr fakulty).
ℹ️
Úvazky/FTE mimo vlastní fakultu. Při pohledu na cizí fakultu nebo celou univerzitu nejsou k dispozici důvěrné úvazky, takže ukazatele přepočtené na FTE zmizí a zůstanou jen absolutní čísla. Není to chyba — plyne to z ochrany citlivých údajů.

6 Přehledy v levém menu

Personalistika

  • Pracoviště a úvazky — personální struktura a úvazky.
  • Hodnocení osob a ústavů — souhrnná „scorecard" tabulka výkonu osob/ústavů; řádek lze rozkliknout do detailu.
Tabulka Hodnocení osob a ústavů
Obr. 6.1 — Hodnocení osob a ústavů.
⚠️
Když UIS vrátí podezřele málo pracovníků. Tlačítko Aktualizovat z UIS na obrazovce Personalistika porovná počet načtených pracovníků s tím, co už je v databázi. Klesne-li výpis pod 80 % (typicky když se stránka UIS nestihla celá načíst), aplikace se zeptá, zda data přesto uložit — a výchozí odpověď je Ne. Odpovězte Ne a načtení zopakujte; Ano jen tehdy, když k velké změně opravdu došlo. Kdyby se neúplný výpis uložil, chybějící lidé by se v kariéře objevili jako odešlí a po dalším načtení znovu jako nastoupivší.

Kontingenční pohled (⊞)

U tabulkových přehledů (Hodnocení osob a ústavů, Výuka a garance) je k dispozici kontingenční pohled — pivot, ve kterém si data překlopíte podle zvolených dimenzí (např. ústav × ukazatel) a získáte souhrnné řezy bez exportu do tabulkového procesoru.

Kontingenční (pivot) pohled nad tabulkovým přehledem
Obr. 6.2 — Kontingenční (pivot) pohled.

Pedagogika

  • Výuka a garance — výuková zátěž a garance předmětů; přepínatelné „čočky" pohledu a analýza.
  • Evaluace předmětů — tři kroky: Načtení dat (stažení z UIS), Analýza (prohlížení a pivot) a Export dat.
  • Vedené závěrečné práce — přehled po vedoucích a druzích prací (BP/DP/DisP); řádek → seznam prací dané osoby.
  • Vytížení učeben — obsazenost výukových místností z rozvrhů (jen na úrovni Fakulta a Univerzita). Viz níže.
Obrazovka Výuka a garance
Obr. 6.3 — Výuka a garance.
Evaluace předmětů — krok Analýza
Obr. 6.4 — Evaluace předmětů (Analýza).
Přehled vedených závěrečných prací
Obr. 6.5 — Vedené závěrečné práce.

Vytížení učeben Fakulta · Univerzita

Přehled, jak jsou vytížené výukové místnosti — kolik hodin týdně jsou obsazené a jestli jsou přetížené, nebo naopak nevyužité. Počítá se z rozvrhů (bez ohledu na konkrétní učitele: místnost je prostě obsazená). Dostupné jen na Úroveň fakulta a Úroveň univerzita (na ústavu ne — místnosti nejsou přiřazené ústavům); na obou úrovních vidíte všechny učebny.

Nahoře vyberte semestr. Tabulka ukazuje za každou učebnu hodiny týdně (pravidelná výuka, kombinované studium a součet) a Vytížení % vůči „plné" kapacitě Po–Pá 7–17. Podle vytížení je učebna zařazena do kategorie:

přetížená (≥ 85 %) silně vytížená (70–85 %) v normě (40–70 %) nevytížená (20–40 %) vysoce nevytížená (< 20 %)
Přehled vytížení učeben — tabulka s kategoriemi a procenty
Obr. 6.6 — Přehled vytížení učeben.

Tlačítkem ⊞ otevřete kontingenční analýzu, kde si vytížení seskupíte po budovách (a volitelně přes více semestrů) — uvidíte průměrné hodiny týdně a vytížení za celou budovu. Pozn.: hodiny týdně za budovu jsou průměr na učebnu, ne součet všech učeben.

Kontingenční analýza vytížení učeben seskupená po budovách
Obr. 6.7 — Kontingenční pohled po budovách.

Věda a výzkum

  • Publikace a citace — publikační výstupy a citační ohlas po osobách.
  • Žebříček časopisů — kam nabídnout článek: metriky časopisů ve zvoleném oboru (tatáž obrazovka jako v Osobní, viz kapitola 4).
  • Analýza metrik časopisů — jak se metriky vyvíjejí v čase a v čem se liší hodnocení podle WoS a podle RIV.
  • Přehled výsledků — soupis publikací z OBD s napojením na RIV, včetně oboru FORD deklarovaného a oboru časopisu.
  • Oborové profily osob — kdo v jakém oboru FORD publikuje, s filtry podle oborů (ústav, fakulta i univerzita).
  • Projekty CEP — projekty z Centrální evidence projektů, jejich partneři a financování.
  • RIV komparace — deset obrazovek, které porovnávají naši produkci s tím, jak ji hodnotí stát (Modul 2), a se srovnatelnými institucemi.
  • Modul 1 — tři obrazovky k posudkům, známkám a výběru výsledků do Modulu 1.
  • Dávka do RIV (M2) — dvě obrazovky pro kontrolu toho, co se do RIV chystá odeslat.

Publikace a citace

Přehled po osobách: kolik uplatněných výstupů má každý za sledované období, zda je pod prahem (nastavitelná mez „minimálně N výstupů za M let"), a k tomu h-index a počet citací podle Web of Science za celou kariéru.

Tlačítkem ⊞ se otevře matice osoba × rok × druh výsledku, ve které jsou navíc jako kritéria kvartil IF a kvartil AIS. Dají se tedy odlišit výstupy v nejlepších časopisech od ostatních — například „kolik má ústav výsledků v Q1 podle AIS".

ℹ️
Pomlčka — v kvartilu neznamená špatný časopis, ale publikaci bez metrik — typicky jiný druh výsledku než článek v impaktovaném časopise (kapitola, sborník, patent).
Obrazovka Publikace a citace
Obr. 6.8 — Publikace a citace.

Žebříček časopisů

Tatáž obrazovka, kterou znáte z Osobní — jeden nástroj dostupný ze dvou míst. Postup, popis sloupců (včetně AIS RIV Q) i vysvětlení hranic pásem najdete v kapitole 4.

Rozdíl je jen v tom, odkud se na obrazovku dostanete: v Osobní jde o pomůcku „kam nabídnout svůj článek", tady je součástí přehledů za ústav či fakultu.

Analýza metrik časopisů

Samostatná obrazovka pro analytický pohled. Zatímco žebříček odpovídá na „kam publikovat" a ukazuje jeden nejnovější ročník v jednom oboru, tady jde o časovou řadu napříč obory. Přepíná se čtyřmi tlačítky v záhlaví:

ZáložkaNa co odpovídáRoky
Komparace metodikJak se liší zařazení téhož časopisu podle WoS a podle RIV.2021–2023
Trend pásemJak se pásma podle RIV vyvíjejí v čase.2016–2023
IF versus AISKde se rozchází impakt faktor a AIS.2021–2023
Profil časopisuJeden konkrétní časopis napříč roky a obory.vše
????
Proč má každá záložka jiný rozsah let. Není to nedodělek — zdroje prostě sahají jinam. Pásma podle RIV máme od roku 2016, ale metriky z Web of Science až od roku 2021. Srovnávat obě metodiky jde tedy jen tam, kde se překrývají. Rozsah nastavuje záložka sama, abyste ho nemuseli hlídat.

Přehled je souhrn, takže názvy časopisů v něm nejsou. Klepnutím na řádek se pod tabulkou vypíší časopisy, které do dané skupiny patří — název, ISSN, pásmo, hranice pásma, AIS, IF, M-body i příznak, že časopis mezi lety kolísá. Klepnutím na časopis se otevře jeho profil.

Tlačítko ⊞ otevře kontingenční analýzu s váženými průměry IF, AIS a M-bodů (velký obor v nich váží víc než malý, viz kontingenční pohled).

????
Co z dat zatím vychází. Na letech 2021–2023 se obě metodiky shodují v 58,5 % zařazení. Tam, kde se rozcházejí, bývá RIV spíš přísnější (o stupeň v 17,7 %, o dva a víc v 1,8 %) než mírnější (9,2 %, resp. 0,5 %). U 12,2 % zařazení chybí protějšek ve WoS — jde nejčastěji o knižní řady a přehledové sborníky, které impakt faktor nemají vůbec.
Analýza metrik časopisů, záložka Komparace metodik
Obr. 6.9 — Komparace metodik: sloupec „Shoda metodik" říká, o kolik je RIV přísnější nebo mírnější než WoS.
Klepnutý řádek přehledu a pod ním seznam konkrétních časopisů
Obr. 6.10 — Klepnutím na řádek se dole vypíšou časopisy, které do skupiny patří — s názvem, ISSN a prahem pásma.

Poslední záložka Profil časopisu jde na věc z druhé strany: zadáte jeden konkrétní časopis a uvidíte ho napříč roky a podobory najednou. Protože časopis bývá zařazený ve víc podoborech FORD a pásmo se mezi nimi liší, je v tabulce řádek na každý podobor.

Profil jednoho časopisu napříč roky a podobory
Obr. 6.11 — Profil časopisu: jeden titul napříč roky, s pásmem, prahem i metrikami WoS.

Přehled výsledků

Soupis jednotlivých výsledků z OBD doplněný o to, co s nimi bylo dál v RIV. Jeden řádek = jeden výsledek: rok vydání, druh a poddruh, název, autoři, fakulty a ústavy, metriky časopisu (IF, Q (IF), AIS, Q (AIS)), obor a nakonec zda byl odeslán do RIV a v jakém roce uplatnění.

Obor je u výsledku dvakrát a záměrně vedle sebe, aby byl vidět rozdíl (co který znamená, viz Dva obory u jednoho výsledku v kapitole 4):

SloupecCo ukazuje
Podobor dekl.podobor FORD, který MENDELU u výsledku deklaruje v OBD (např. 4.1)
Podobory časopisupodobory, do kterých RVVI zařadilo časopis; má-li jich víc, jsou spojené („1.6 + 4.1")
Shoda s časopisemjak se ty dva rozcházejí — viz tabulka níž
Stav shodyVýznam
shodadeklarovaný podobor je mezi podobory časopisu
jiný podobornení, ale časopis má aspoň stejný hlavní obor (stejný oborový panel OP)
jiný hlavní oborčasopis nemá ani hlavní obor deklarace — výsledek se hodnotí v jiném oborovém panelu
bez oboru časopisusrovnat nejde: sborník, kniha, patent… nebo časopis mimo seznam RIV
bez deklaracevýsledek nemá obor v OBD (většinou vydaný před rokem 2017)

Plný deklarovaný obor (pětimístný kód s názvem, např. „40103 Fishery") se do mřížky nevešel — najdete ho v detailu výsledku, v ⊞ a v exportu.

Dlaždice nad tabulkou shrnou, kolik výsledků je v soupisu celkem, u kolika procent se deklarovaný podobor shoduje s oborem časopisu (počítá se jen z výsledků, kde jde obojí srovnat), kolik jich bylo odesláno do RIV a jaký je jejich podíl.

????
Co z dat vychází. Za roky 2020–2024 se deklarovaný podobor s oborem časopisu shoduje u 60 % srovnatelných výsledků. A většina neshod není sousední podobor, ale jiný hlavní obor (912 výsledků proti 409) — tedy jiný oborový panel. Známka za M2 se dává po oborových panelech a výsledek do panelu zařazuje obor časopisu, takže tyhle výsledky se v M2 hodnotí jinde, než kam je autor zařadil.
⚠️
Starší výsledky nejsou „neodeslané", jen mimo dosah. Evidence RIV, se kterou se soupis porovnává, začíná rokem 2020. U starších výsledků proto nelze zjistit, jak dopadly — jsou vyčíslené v samostatné dlaždici Mimo dosah RIV importu a není správné číst je jako neodeslané.

Klepnutím na řádek se vpravo rozpadne výsledek po pracovištích — které ústavy se na něm podílely, které z nich je domovské a jaká je frakční váha každého z nich. Součet vah za jeden výsledek dá 1, takže se výsledek nezapočítá vícekrát. Mezi dlaždicemi detailu je i Obor FORD (deklarovaný) s celým názvem, Podobory časopisu a Shoda s časopisem.

ℹ️
Autoři jsou v tabulce uvedeni, ale nefiltruje se přes ně — omezení rozsahu jde přes fakultu a ústav. Tlačítkem ⊞ se otevře kontingence nad plným zrnem soupisu; vedle roku, druhu, kvartilů a RIV v ní jsou i rozměry Hlavní obor / Podobor / Obor FORD (deklarovaný), Hlavní obory / Podobory časopisu a Shoda s časopisem. Seskupením podle hlavního oboru a shody hned uvidíte, kde se deklarace s časopisy rozchází nejvíc.
Přehled výsledků se sloupci oboru a detailem výsledku
Obr. 6.12 — Přehled výsledků za fakultu: u 60,7 % z 2 399 srovnatelných výsledků se deklarovaný podobor shoduje s oborem časopisu. Vpravo klepnutý výsledek se stavem „jiný hlavní obor" — deklarovaný obor je 10608 Biochemistry and molecular biology (podobor 1.6), časopis Archives of Toxicology má podobor 3.1. Dole rozpad po pracovištích, součet frakčních vah dá 1,00.
Kontingence Přehledu výsledků podle hlavního oboru a shody s časopisem
Obr. 6.13 — Kontingence Přehledu výsledků na fakultní záložce, rok vydání 2025, seskupená podle hlavního oboru (deklarovaného) a shody s časopisem. V zemědělských vědách (4) se z přibližně 114 srovnatelných výsledků shoduje 61, u 35 je časopis z jiného hlavního oboru. Sloupce rozměrů mají v záhlaví interní názvy: ford_hlavni_obor = Hlavní obor (deklarovaný), shoda_s_casopisem = Shoda s časopisem.

Oborové profily osob Ústav · Fakulta · Univerzita

Pás Vědní obory z osobní karty (kapitola 4) za všechny lidi naráz. Odpovídá na otázky typu „kdo u nás dělá rybářství", „v kolika oborech publikuje náš ústav" nebo „u koho leží hlavní obor mimo portfolio, které jsme deklarovali". Obor je stejně jako na kartě ten deklarovaný v OBD a vedle něj je vždy shoda s oborem časopisu.

Koho obrazovka ukazuje, se řídí záložkou: ústav a fakulta své lidi podle jejich současného pracoviště, univerzita všechny (případně vybranou fakultu). Kdo přešel jinam, je tam, kde je dnes — i se staršími výsledky.

Filtry nad tabulkou:

FiltrCo dělá
Oknood roku 2017 (jako Rejstřík) · 2020–2024 · posledních 5 let — načte se znovu ze serveru
Hlavní obor › Podobor › Obor FORDzužují se postupně: po volbě hlavního oboru nabídka podoborů obsahuje jen jeho podobory, a tak dál. Do pole oboru FORD lze psát (kód nebo začátek názvu).
ZobrazitJen hlavní obor osoby = jeden řádek na osobu (obor, ve kterém má nejvíc výsledků); Všechny obory, kde publikuje = osoba na tolika řádcích, v kolika oborech publikuje
Jen akademicivýchozí zapnuto
Jen aktivnívýchozí zapnuto; bez něj i lidé, kteří z MENDELU odešli (jejich výsledky v okně zůstávají)

Filtry se uplatňují hned, bez čekání na server. Sloupce: osoba, ústav (na úrovni ústavu skrytý), obor FORD, výsledků v oboru, podíl oboru na výsledcích osoby, pořadí oboru u osoby, hlavní obor osoby, počet oborů, výsledků celkem a shoda s časopisem v procentech. Dlaždice se přepočítají z toho, co je právě vidět: počet osob, výsledků, shoda s časopisem — a v režimu Všechny obory s vybraným oborem i to, kolik z publikujících má vybraný obor jako hlavní.

Klepnutím na řádek se otevře osobní karta té osoby, stejně jako z Hodnocení osob a ústavů. Pás Vědní obory na ní převezme okno, které máte zvolené, takže čísla sedí s řádkem, ze kterého jste přišli. Odkaz ← Zpět na Oborové profily osob nahoře na kartě vás vrátí zpátky i s filtry.

Oborové profily osob s filtrem na podobor 4.1
Obr. 6.14 — Oborové profily osob na fakultní záložce, okno od roku 2017, podobor 4.1 Agriculture, Forestry, and Fisheries a režim Jen hlavní obor osoby: 56 akademiků má hlavní obor v tomto podoboru, mají v něm 990 výsledků a shoda s oborem časopisu je 50 %. Sloupec Shoda s časopisem % ukazuje, jak rozdílně jednotliví lidé obor deklarují — od 0 % po 100 %.
⚠️
Osoby se přes obory nesčítají. V kontingenci (⊞) jsou dvě míry osob. Osob v oboru počítá každého, kdo v oboru publikuje — kdo publikuje v pěti oborech, je v pěti řádcích, takže součet přes obory počet lidí nadsadí. Osob s hlavním oborem započte každého jen jednou, u jeho hlavního oboru; ta se sčítat smí. Výsledky se sčítají bez obav (každý výsledek má jediný deklarovaný obor). Kontingence nabízí i poměry Shoda s časopisem % a Výsledků na osobu a pracuje jen s řádky, které jsou právě vidět.
ℹ️
Hlavní obor z jednoho dvou výsledků je jen náznak. U lidí s malým počtem výsledků vychází podíl hlavního oboru vysoký (jeden článek v jednom oboru = 100 %). Proto je vedle podílu vždy i počet výsledků.

Projekty CEP

Projekty z Centrální evidence projektů (veřejný registr výzkumu a vývoje). Jeden řádek = jeden projekt: název, poskytovatel, program, doba řešení od–do, fakulta, role MENDELU v projektu, počet partnerů, čerpaná částka a hlavní příjemce.

⚠️
Tahle obrazovka se rozsahem záložky NEomezuje — a je to záměr. CEP eviduje fakultu jen u části záznamů; u 62 % projektů (774 z 1 241) ji dohledat nelze. Kdyby výpis fakultu vynucoval, tiše by schoval většinu evidence. Fakulta je proto sloupec a filtr v tabulce, ne omezení seznamu. Chcete-li jen projekty své fakulty, zafiltrujte si sloupec — ale počítejte s tím, že řada projektů fakultu vyplněnou nemá.

Klepnutím na projekt se vpravo nahoře zobrazí jeho partneři (organizace, IČO, role a částky — celkem, z toho ze státního rozpočtu, a kolik už bylo vyčerpáno). Klepnutím na partnera se dole rozpadne jeho financování po letech.

ℹ️
Osoby v CEP nejsou. Registr zveřejňuje organizace, nikoli řešitele, takže projekty nejde napojit na konkrétní zaměstnance — na rozdíl od publikací.
Projekty CEP s partnery a financováním po letech
Obr. 6.15 — Projekty CEP: vlevo projekty, vpravo nahoře partneři klepnutého projektu, dole financování vybraného partnera po letech.

RIV komparace

Deset obrazovek, které porovnávají naši vědeckou produkci s tím, jak ji hodnotí stát — a jedna z nich i s jinými institucemi. Nejsou to výkazy — je to řídicí nástroj: mají ukázat, kde se rozchází to, co děláme, s tím, co se počítá. Skupina se týká Modulu 2; Modul 1 má vlastní skupinu hned pod ní (jen Komparace institucí do něj sahá jednou záložkou).

Podmenu RIV komparace, Modul 1 a Dávka do RIV v sekci Věda a výzkum
Obr. 6.16 — Sekce Věda a výzkum se třemi rozbalenými skupinami. RIV komparace má deset obrazovek a pořadí v ní není náhodné: jde od pohledu zvenku (kde stojíme vůči ČR a ostatním) přes příčiny (trychtýř, vedení, portfolio) a srovnání s jinými institucemi až po surová data (Export dat). Pod ní je Modul 1 a Dávka do RIV (M2) — obojí je popsané dál v téhle kapitole.
⚠️
Úroveň univerzita a fakulta, níž ne. Celá skupina se na záložce Úroveň ústav skrývá. Není to opomenutí: na ústavu jsou počty tak malé, že se podíly rozhoupou jedním dvěma výstupy, a žebříček ústavů se čte jako hodnocení lidí, i když se tak nemyslí. Reporting je nástroj řízení, ne personální nástroj.
Než se podíváte na čísla o vědě

Tahle podkapitola nevysvětluje aplikaci, ale pravidla hry. Bez nich jsou čísla na dalších obrazovkách jen čísla — a dají se vyložit skoro jakkoli.

RIV (Rejstřík informací o výsledcích) je státní registr, do kterého univerzita hlásí své výsledky. Co v něm není, pro hodnocení neexistuje.

Hodnotí se v pěti modulech a každý váží jinak:

modulco měříváha
M1kvalita vybraných výsledků — posuzují je hodnotitelé (to je obrazovka Modul 1)30 %
M2výkonnost výzkumu — podíl výstupů v horních pásmech oboru20 %
M3společenská relevance30 %
M4viabilita a strategie10 %
M5mezinárodní a národní pozice10 %

RIV komparace se zabývá jen M1 a M2, tedy padesáti procenty známky. Důvod je praktický: M3 až M5 se vykazují jinak a univerzita s nimi hýbe pomalu, kdežto M1 a M2 vyrostou přímo z toho, co a kde se publikuje. V poměru mezi nimi je to 60 : 40 ve prospěch M1.

Jak se z čísel stává známka. Tohle je nejdůležitější odstavec celé kapitoly a dlouho se u nás odhadoval. Pravidla známe doslova až z odpovědi MŠMT na odvolání univerzity (čj. MSMT-10421/2026-13):

modulčím se známkuje
M1poměrem známek — A se dává tam, kde převažují známky 1 a 2, B tam, kde jsou vyrovnané, C a horší tam, kde převažují 4 a 5
M2váženým podílem Q1 proti referenčním bodům, kterými jsou průměry ČR a EU; příspěvky jednotlivých oborů se váží počtem výsledků

Dvě věci z toho plynou a obě jdou proti intuici:

  • Modul 1 se neznámkuje průměrem. Průměrná známka 2,8 nic neříká — záleží na tom, kolik je jedniček a dvojek proti čtyřkám a pětkám. Dvě instituce se stejným průměrem mohou dostat jinou známku. Obrazovka Poměr známek proto ukazuje poměr, a průměr jen vedle pro orientaci.
  • Známka se dává za oborový panel, ne za instituci. Metodika k tomu dodává, že dobré hodnocení nelze udělit instituci, jejíž kvalita přes obory kolísá. Slabý panel tedy nejde vyvážit silným — je to vstupní podmínka, ne průměr.

Pásmo je to, čím se měří M2. Výstup v časopise dostane D1, Q1, Q2, Q3 nebo Q4 — decil a kvartily. Tři věci na tom bývají překvapením:

  • Pásmo přiděluje RVVI dvojici časopis × podobor, ne časopisu. Týž časopis může být v podoboru 1.6 v Q1 a ve 4.1 v Q2.
  • Přiděluje ho pro každý rok zvlášť, protože se počítá z prahů AIS toho roku.
  • Výstup dostane nejlepší pásmo svého časopisu ze všech podoborů, ve kterých je časopis zařazený — ne pásmo podoboru, který autoři u výstupu nahlásili. Ověřili jsme to na Příloze 1 hodnoticího archivu RVVI: takhle spočítané pásmo se s pásmem od RVVI shoduje u 100 % výstupů. Nahlášený obor tedy pásmo nezmění — rozhoduje časopis. Sloupec Původ pásma proto neříká, odkud se pásmo vzalo, jen jestli je časopis v nahlášeném podoboru vůbec zařazený; je to diagnostika, ne krok výpočtu.
⚠️
Kde nahlášený obor rozhoduje a kde ne.
  • M1 — obor, ve kterém panel výsledek posuzuje, určuje instituce: oborem nahlášeným u výsledku, případně volbou při nominaci. U našich nominací se obor posudku s nahlášeným podoborem shoduje v 87 % případů, zbytek je obor zvolený při nominaci.
  • M2 — rozhoduje časopis: pásmo je nejlepší pásmo časopisu a do oborů Reportu 1, podle kterého se M2 známkuje, se výstup řadí podle oborů časopisu. Nahlášený obor do M2 nevstupuje; jeho změnou se známka za M2 nepohne.
  • Obor osoby — nahlášené obory tvoří oborový profil osoby (pás Vědní obory na osobní kartě i Rejstřík výzkumných pracovníků). Report 2 (kapacity a produktivita) řadí výsledky podle oborů autorů; s naším nahlášeným podoborem se to shoduje u 78 % výsledků, kopií hlášení to tedy není.

Hodnotí se v klouzavém pětiletém okně. Vlna H2025 pokrývá roky uplatnění 2020–2024, H2024 roky 2019–2023 a tak dál. Řada za delší období proto nikdy nepochází z jedné vlny.

Oborové panely OP1 až OP6 jsou to, za co se známka opravdu dává. Odpovídají šesti divizím oborové klasifikace FORD (přírodní vědy, technické, lékařské, zemědělské, společenské, humanitní). Jdou napříč fakultami — v jednom panelu se potká agronom s lesníkem i s ekonomem. Naše fakultní struktura a tahle osa spolu prostě nesouvisí, a obojí je potřeba vidět.

Dvě vrstvy před pásmem — L0 a L1. Než se vůbec začne mluvit o kvartilu, musí výstup projít dvěma sity:

  • L0 — dojde vůbec do RIV?
  • L1 — skončí v indexovaném časopise, tedy tam, kde nějaké pásmo existuje?

Teprve co projde obojím, může mít pásmo. Páka bývá právě tady, ne v kvalitě uvnitř oboru.

⚠️
Pravidlo, které se v téhle sekci nesmí porušit: nemíchat základy. Obrazovky Kde stojíme a Oborové panely berou obě strany z hodnoticího listu RVVI — i naše číslo, i benchmark. Obrazovky Trychtýř, Vedeme a Portfolio berou obě strany z našich dat. Nikdy se to nekombinuje.

Důvod je doložený: RVVI zařazuje výsledek do oboru dvěma různými způsoby. Jeden report klasifikuje podle oborové kategorie časopisu podle Web of Science, druhý podle oboru autorů podle RIV. Ve vlně H2025 se tahle dvě zařazení liší u 2 326 ze 4 235 výsledků. Kdyby se naše vypočtené číslo postavilo vedle benchmarku RVVI, ukazovalo by rozdíl v klasifikaci — a tvářilo by se, že ukazuje rozdíl ve výkonu.
Kde stojíme vůči ČR

Náš podíl Q1 v každém podoboru proti úrovni celé ČR. Nahoře vážený podíl za celou školu a mezera proti republice; pod tím tabulka podoborů se sloupci Výsledků, Náš Q1, Q1 ČR, Rozdíl vůči ČR a D1 podíl.

Je to pohled zvenku: neříká, proč to tak je, jen kde stojíme. Setřídění podle rozdílu ukáže obory, kde zaostáváme, setřídění podle počtu výsledků ukáže, na kterých z nich vůbec záleží — malý obor s velkou mezerou celkovým číslem nehne.

Kde stojíme vůči ČR — podíly Q1 po podoborech proti benchmarku
Obr. 6.17 — Kde stojíme vůči ČR. Vážený podíl Q1 27,5 % proti benchmarku ČR 35,2 %, tedy mezera 7,7 p. b., a 78,8 % produkce leží v oborech pod úrovní ČR. Obě strany jsou z hodnoticího listu RVVI — v záhlaví je vidět, ze které vlny a za jaké období.
ℹ️
Tenhle ukazatel je univerzitní i na fakultní záložce. RVVI ho po fakultách nezveřejňuje a dopočítat si ho sami by porušilo pravidlo „nemíchat základy". Na fakultní záložce proto uvidíte totéž číslo a titulek sestavy to říká.
Oborové panely

Šest panelů OP1–OP6, tedy osa, na které známka opravdu vzniká. U každého panelu je počet výsledků, L0, L1, podíl D1+Q1 z indexovaných, Deklarováno (kapacity), Skutečnost (výstupy) a Odchylka.

Sloupce Deklarováno a Skutečnost měří jiné jednotky: první je podíl kapacit, který jsme deklarovali v sebehodnoticí zprávě, druhý podíl skutečně vyrobených výstupů. Odchylka mezi nimi je podnět k výkladu, ne rozsudek — panel, kde vyrábíme víc, než jsme slíbili, může být úspěch i rozptýlení sil.

ℹ️
Do kterého panelu výstup patří. Rozhodují obory časopisu, stejně jako když RVVI výstupy řadí pro známku za M2. Patří-li časopis do víc panelů, výstup se mezi ně rozdělí rovným dílem (ve dvou panelech 0,5 + 0,5), takže součet panelů je přesně počet výstupů. Výstupy mimo časopisy (knihy, sborníky, patenty) obor časopisu nemají a jsou v panelu podle nahlášeného oboru. Proto se v počtech objevují desetinná čísla.
Oborové panely RVVI s deklarovanými a skutečnými podíly
Obr. 6.18 — Oborové panely. Největším panelem podle produkce je OP4 Agricultural Sciences (3 406 výsledků), největší odchylku od deklarace má OP1 (−16,1 p. b.: deklarováno 41 % kapacit, skutečnost 24,9 % výstupů). Snímek je z fakultní záložky, ale čísla jsou univerzitní — hodnoticí list RVVI po fakultách nic nezveřejňuje.
Trychtýř — odkud to plyne

Tady se rozpadá cesta výstupu na dvě vrstvy: L0 (dojde do RIV) a L1 (skončí v indexovaném časopise). Sloupec Přímé zařazení RVVI navíc říká, kolik výstupů vyšlo v časopise, který je v nahlášeném podoboru vůbec zařazený, a kolik v časopise zařazeném jen jinde. Pásmo to nemění (výstup má vždy nejlepší pásmo časopisu) — je to ukazatel, jak dobře nahlášené obory odpovídají časopisům, kde publikujeme.

Trychtýř L0 → L1 → pásmo po letech
Obr. 6.19 — Trychtýř na univerzitní úrovni po ročnících. Do RIV dojde 73,7 % výstupů, v indexovaném časopise skončí 39,1 %, a z indexovaných je 31,6 % v D1 nebo Q1. Na fakultní záložce ukazuje táž obrazovka řádky za fakulty.
⚠️
L0 ani L1 nemíří na sto procent a nesmí se číst jako známka. Měří totiž z velké části skladbu produkce, ne její kvalitu. Abstrakt z konference do RIV nedojde a nikdy nedojde — a je to v pořádku. Užitný vzor ani ověřená technologie v indexovaném časopise neskončí, protože to nejsou články; přitom právě ty živí Modul 1. Nízké L1 u fakulty, která dělá hodně aplikovaného výzkumu, proto není špatný výsledek.

Rozdíl je nejlíp vidět, když se kontingence seskupí podle poddruhu výsledku — viz dál.

Tlačítkem ⊞ se otevře kontingence. Ta si nebere data z mřížky, ale tahá si vlastní, jemnější podklad, ve kterém je čas a fakulta jako rozměr — takže jdou vidět meziroční trendy i dlouhodobé agregáty, které v samotné mřížce nejsou.

Kontingence nad trychtýřem seskupená podle poddruhu výsledku
Obr. 6.20 — Kontingence nad trychtýřem, seskupená jen podle poddruhu výsledku. Tohle je nejdůležitější tabulka celé sekce: Jimp má L1 99,3 %, kdežto Jost 3,4 %, Jsc 0 %, abstrakt 1,3 % a článek ve sborníku 0 %. Celkové L1 tedy neměří, jak dobře publikujeme, ale kolik z produkce jsou vůbec impaktované články.
ℹ️
Poddruh je důležitější než druh. Pod jediným písmenem J se skrývají čtyři úplně různé věci: Jimp (impaktovaný časopis), Jsc (Scopus), Jost (ostatní recenzované) a Jesci (ESCI). V mřížkách i v kontingenci jsou proto vedle sebe sloupce Druh (RIV) a Poddruh.
ℹ️
Kontingence začíná rokem 2020, ale horní hranici nemá — je v ní i běžící ročník, kdežto panely ukazují uzavřené okno 2020–2024. Proto se počty mezi mřížkou a kontingencí neshodují. Starší ročníky než 2020 se nenabízejí záměrně: žebříček časopisů měl do roku 2019 výrazně slabší pokrytí a skok v L1 by vypadal jako zdvojnásobení výkonu.
Vedeme, nebo se vezeme

Vedení se měří korespondenční značkou (K) u autora. Obrazovka rozpadá výstupy po pásmech a ptá se, kolik z nich vedeme my.

sloupecco znamená
Výstupů se značkou (K)kolik výstupů vůbec má korespondenčního autora označeného
Podíl vedení (spojitý)spojitá míra bez prahu — kam by se dalo dojet
Vedeme samijediná značka, a je naše
Sdílená korespondenceznaček je víc
Zásoba pro M1kandidáti do Modulu 1: D1+Q1 a zároveň vedeme sami

Vedeme sami je tvrdé kritérium, protože je zároveň podmínkou nominace do Modulu 1 — co nevedeme, tam poslat nejde. Proto je vedle spojitá míra: ta ukazuje potenciál, kdežto „vedeme sami" hotový stav.

Vedeme, nebo se vezeme — podíly vedení po pásmech
Obr. 6.21 — Vedení po pásmech. Vede se tím častěji, čím nižší je pásmo: v D1 vedeme sami 37,6 % výstupů, v Q4 už 72 % a mimo indexované 81,7 %. Zásoba pro Modul 1 je 455 výstupů. Sdílená korespondence je u 9,1 % výstupů.
⚠️
Rostoucí podíl sdílené korespondence stojí za pozornost. Když je značek víc, nevede práci nikdo výhradně — a pro nominaci do Modulu 1 to nestačí. Dřívější měření, které stačilo s tím, že je mezi označenými někdo z MENDELU, nadhodnocovalo vedení o 4 až 6 procentních bodů.
Portfolio a kapacity

Oborové portfolio deklarované v sebehodnoticí zprávě proti tomu, co se skutečně vyrábí. Měří se odchylka rozdělení, ne jednotlivých výstupů: ojedinělá mezioborová práce se nepenalizuje, sleduje se setrvalý posun těžiště. Skutečnost se počítá stejně jako v Oborových panelech: podle oborů časopisu, výstup v časopise víc divizí rovným dílem, výstupy mimo časopisy podle nahlášeného oboru.

Portfolio a kapacity — deklarace proti skutečnosti
Obr. 6.22 — Portfolio a kapacity na fakultní záložce (deklarace v sebehodnoticí zprávě je fakultní, proto se tahle obrazovka čte nejlíp za fakultu). U Agronomické fakulty je deklarováno 45 % kapacit v divizi 4, skutečnost 52 %, největší odchylka 8,1 p. b.
ℹ️
Způsob vykázání kapacit není předmětem hodnocení. Metodika VŠ2025+ to říká výslovně, takže tahle obrazovka není o compliance — je to náš vlastní řídicí nástroj.
Benchmarky ČR / EU15 / svět

Kde stojíme srovnává s republikou. Tahle obrazovka přidá EU15 a svět a k tomu druhou osu Q3+Q4. Zrno je stejné — podobor — a obě strany jsou opět z hodnoticího listu RVVI, takže se s našimi vlastními výpočty nemíchají.

Sloupce jsou Podobor, Název, Výstupů, Náš Q1 %, ČR %, Odchylka od ČR, EU15 %, Svět % a pak totéž pro Q3+Q4. Záporná odchylka znamená, že jsme pod danou úrovní.

Proč je tu Q3+Q4 vedle Q1: výtka panelu nezněla jen „málo Q1", ale i „hodně Q3 a Q4" — jmenovitě u OP1 a OP5. Jsou to dvě různé věci. Obor může mít slušný podíl Q1 a zároveň nadprůměrný ocas ve spodních kvartilech.

Benchmarky ČR, EU15 a svět po podoborech
Obr. 6.23 — Benchmarky za univerzitu, vlna H2025: 31 podoborů, vážená odchylka od ČR −8,9 p. b. a nad národní úrovní je 10 oborů. Obrazovka ukazuje vždy nejnovější vlnu, přepínač vln tu není.
ℹ️
Svět bývá nižší než ČR, a není to chyba. Světový průměr zahrnuje i produkci zemí se slabší infrastrukturou, kdežto ČR a EU15 jsou užší, náročnější vzorky. Referenčním bodem hodnocení jsou podle metodiky ČR a EU — svět je tu pro kontext, ne jako měřítko.
Modul 2 — panely a trend

Táž látka jako Oborové panely, ale přes vlny: šest panelů OP1–OP6 a u každého tři vlny vedle sebe. Sloupec Změna proti minulé vlně je kladný, když se odstup od ČR zmenšuje.

????
Absolutní podíly Q1 se mezi vlnami porovnávat nesmějí. Mezi H2024 a H2025 skočily obě strany naráz — náš vážený podíl z 27,6 % na 31,7 % a republikový z 35,2 % na 40,6 %. Kdo si vytáhne jen naše číslo, ohlásí skokové zlepšení o čtyři procentní body, které se nestalo: posunulo se měřítko, ne výkon. Odchylka porovnatelná je, protože posune obě strany současně a ten skok se v ní vyruší.
Modul 2 po oborových panelech a přes tři vlny
Obr. 6.24 — Panely a trend za univerzitu. OP4 Agricultural Sciences je zároveň největší panel podle produkce (1 005 výstupů) i největší odstup (−14,7 p. b.) — tam, kde vyrábíme nejvíc, zaostáváme nejvíc. Jediný panel, kde se odstup meziročně zmenšil, je OP3 (+3,8 p. b.).
⚠️
U malých panelů je meziroční změna nesmysl. OP6 má 26 výstupů; jeho +7,8 p. b. nad ČR i −25,2 p. b. meziročního pohybu vyrobí pár článků. Sloupec Výstupů se proto čte vždy jako první, ne jako doplněk.
Fakulty proti národní úrovni

Jediná obrazovka v téhle sekci, která srovnává fakulty mezi sebou. Měří jedno: kolik procent národní úrovně fakulta ve svých oborech drží. 100 % znamená republikový průměr, 60 % znamená, že ve svých oborech dosahujeme šesti desetin toho, co je v nich v ČR běžné.

????
Počítá se JINAK než dvě obrazovky výše a čísla se mezi nimi nesrovnávají. Rozdíly jsou dva. Za prvé se tu měří poměrem, ne rozdílem — 77,9 % místo „−8,9 p. b.". Za druhé se objem váží autorským podílem: mezifakultní práce se rozdělí mezi zúčastněné fakulty podle počtu autorů, místo aby ji každá počítala celou. Díky tomu — a jenom tady — součet fakult dá univerzitu.

Vedle sloupce Drží národní úrovně % jsou obě složky zvlášť: M2 — odchylka od ČR a M1 — podíl kandidátů %. A k tomu čtyři varianty skóre, (i) až (iv).

variantačím se liší
(i)nejmírnější — rozdíly mezi jednotkami skoro setře
(ii), (iii)mezistupně
(iv)nejostřejší — rozdíly naopak zvýrazní

Všechny čtyři dávají totéž pořadí. Liší se jen tím, jak daleko od sebe jednotky rozestaví, tedy kolik peněz by se při stejném pořadí přelilo. Volba mezi nimi je proto rozhodnutí o síle motivace, ne o tom, kdo je lepší — a je otevřená. Aplikace je ukazuje všechny právě proto, aby se o ní dalo rozhodovat s čísly na stole.

Fakulty proti národní úrovni se čtyřmi variantami skóre
Obr. 6.25 — Fakulty proti národní úrovni. Univerzita jako celek drží 77,9 % národní úrovně; rozptyl mezi fakultami je od 96,9 % (AF) po 32,7 % (ZF). Táž data ve variantě (i) dají rozpětí 88,7–103,9, ve variantě (iv) 43,0–121,8 — jde o ostrost měřítka, ne o jiná čísla. V tabulce je i ICV, které fakulta není; mezi fakultami je nejníž ZF.
⚠️
Ústavy tu nejsou a nebudou. Platí to pro celou sekci, ale tady nejvíc: žebříček fakult se dá vyložit jako řízení, žebříček ústavů se čte jako hodnocení lidí. Ústavní řádky se do téhle obrazovky nepouštějí vůbec, ani na fakultní záložce.
ℹ️
Obrazovka vypadá na fakultní i univerzitní záložce stejně. Je to srovnání, takže omezit ho na jednu fakultu by mu vzalo smysl.
Komparace institucí

Jediná obrazovka, která srovnává MENDELU s jinými institucemi. Stojí na datech, která RVVI zveřejňuje o všech institucích stejně: oborové zprávy hodnocení H2023–H2025 (přílohy se seznamy výsledků, II. a III. report) a výsledky Modulu 1. Naše evidence (OBD) se do ní nemíchá — obě strany se tak měří stejným metrem.

Výběr nahoře: Instituce A a Instituce B (výchozí MENDELU a ČZU; seznam je seřazený podle počtu výsledků a psaním se hledá podle začátku zkratky nebo názvu), zaškrtávátko Skupina s výběrem skupiny institucí (výchozí vypnuto — např. zemědělské a veterinární vysoké školy nebo všechny veřejné VŠ) a zaškrtávátko ČR celkem (výchozí zapnuto) se srovnávacím řádkem za celou republiku.

Pod výběrem jsou čtyři záložky:

ZáložkaZ čehoCo ukazuje
Kvalita a vedenípřílohy oborových zprávčlánky s AIS, podíl D1+Q1 a D1, podíl s korespondenčním autorem z ČR a z toho vede instituce, mezinárodní spolupráce, MDPI, společné výsledky A i B, články bez AIS a sborníky ve WoS
Kapacity a produktivitaII. reportlidé v oboru, kolik z nich publikuje ve WoS, pořadí podle lidí, články D1 / D1+Q1 / D1–Q2 podle oboru autorů, D1+Q1 na 100 lidí a produktivita tak, jak ji počítá RVVI
Druhy výsledkůIII. reportvýsledky celkem a podíl na oboru, podíl Jimp, Jsc+Jost, sborníků, knih a kapitol, aplikovaných a ostatních výsledků
Modul 1výsledky M1počet nominovaných výsledků, podíl známek 1–2, 3 a 4–5 a poměr 1–2 : 4–5 po vlnách a kritériích

Na záložce Kvalita a vedení volíte Úroveň (hlavní obory · podobory · všechny obory), Obor podle (časopisu = Report 1, podle něj se známkuje M2 · autorů = Report 2) a Roky od–do. Na Kapacitách volíte vlnu hodnocení.

⚠️
Srovnávejte podíly, ne počty. Instituce jsou různě velké — že má ČZU v oboru víc článků než my, ještě nic neříká o kvalitě. Proto jsou v mřížce hlavně procenta a ukazatele „na 100 lidí".
????
Úroveň oboru a klasifikace se nesčítají. Výsledek bývá ve víc podoborech najednou (časopis má víc oborů), takže součet podoborů nadsadí hlavní obor a součet přes všechny obory celek o desítky procent. Hlavní obory i Všechny obory počítají výsledek jednou, s nejlepším pásmem. Stejně tak se nesčítá „obor podle časopisu" s „oborem podle autorů" — je to tentýž výsledek dvakrát. Kontingence (⊞) se proto otevírá s předvýběrem hlavní obor + obor časopisu + průřez; výběr jde rozšířit, ale pak pozor na součty.
ℹ️
Průřez vlnami. Hodnocení se překrývají (H2025 pokrývá roky 2020–2024, H2024 o rok méně…). V průřezu se každý rok bere jen z nejnovější vlny, která ho obsahuje — rok 2018 z H2023, 2019 z H2024, 2020–2024 z H2025 — takže se nic nezapočítá dvakrát.
ℹ️
Skupina a společné výsledky. Skupina počítá výsledek jednou, i když na něm spolupracovalo víc jejích členů. Jednotlivé instituce ho naopak mají každá celý; kolik výsledků mají A a B společných, ukazuje samostatný sloupec. U kapacit a druhů výsledků se skupina nenabízí — RVVI v nich zveřejňuje jen deset největších institucí oboru a součet za skupinu by tiše vynechal ostatní členy.
ℹ️
Co v datech chybí. Produktivitu RVVI zveřejnilo jen v H2025. Druhy výsledků po letech jsou jen pro instituce, jejichž export z RIV máme (devět velkých univerzit včetně MENDELU a ČZU).
Komparace institucí — záložka Kvalita a vedení
Obr. 6.26 — Komparace institucí na univerzitní záložce: MENDELU × ČZU a ČR celkem, hlavní obory, obor podle časopisu, roky 2020–2024. V zemědělských a veterinárních vědách (4) vyšlo v D1+Q1 29,1 % článků MENDELU, 44,2 % článků ČZU a 42,9 % v celé ČR; s korespondenčním autorem z ČR vede MENDELU 76,3 % článků, ČZU 81,2 %.
Komparace institucí — záložka Kapacity a produktivita
Obr. 6.27 — Kapacity a produktivita (II. report H2025) po podoborech. Prázdné buňky lidí a produktivity nejsou chyba: RVVI je zveřejňuje jen u deseti největších institucí podoboru. V 1.4 Chemical sciences mezi ně MENDELU patří — 76 lidí, 255,3 článků D1+Q1 na 100 lidí a produktivita D1 3,7 (ČR = 1).

Obrazovka je na fakultní i univerzitní záložce stejná — data jsou o celých institucích, fakulty v nich RVVI nerozlišuje. Na ústavní záložce není, stejně jako celá skupina.

Export dat

Předchozí obrazovky odpovídají na otázku. Tahle na ni neodpovídá — dá data k otázkám, které jsme nepředvídali. Jeden řádek = jeden výstup a vedle sebe vše, co o něm víme: zařazení do RIV (druh, poddruh, nahlášený podobor a všechny panely výstupu podle oborů časopisu, např. „OP1 + OP4“), pásmo (nejlepší z časopisu) s diagnostikou, zda je časopis v nahlášeném podoboru zařazený, metriky časopisu, bibliografie včetně DOI, počty autorů, korespondenční autor, open access i APC.

V mřížce je jen čitelný výběr sloupců — tlačítko Export i ⊞ berou všech 54 včetně skrytých.

Export dat — jeden řádek = jeden výstup
Obr. 6.28 — Export dat za celou univerzitu: 8 546 výstupů za 2020–2024. Ve sloupci Fakulty je u mezifakultních prací seznam (například „LDF; PEF"), ne jeden řádek na fakultu.
⚠️
Sečtením řádků nevznikne fakultní součet. Mezifakultní práce je tu jednou a fakulty má slité do seznamu. Kdo chce čísla za fakultu, má použít panely nebo si v kontingenci zapnout řez — ne sečíst řádky exportu.
ℹ️
Ústav v exportu není, stejně jako v celé téhle sekci. Kdo potřebuje výstupy po ústavech, má záložku Přehled výsledků; ta je ale zaměřená na evidenci v OBD, kdežto tohle je nadstavba nad RIV — zajímá ji osud výstupu v hodnocení, ne kdo ho má na kontě.

Modul 1

Tři obrazovky k tomu, co váží v hodnocení nejvíc. Hodnocení RVVI ukazuje hotové posudky a známky, Poměr známek to, jak se z nich dělá známka za panel, a Kontrola nominací je podklad pro výběr výsledků do příštího kola.

ℹ️
Celá skupina je celostátní a vypadá na všech úrovních stejně. Data RVVI pokrývají všechny hodnocené instituce v ČR — právě v tom je jejich cena. Nejjemnější jednotka v nich je fakulta, ústav v datech vůbec není.
Hodnocení RVVI

Posudky z Modulu 1 hodnocení výzkumných organizací podle Metodiky 17+. Každý přihlášený výsledek posuzuje několik hodnotitelů, každý mu dá dílčí známku (1 = nejlepší, 5 = nejhorší), a panel z toho uzavře finální známku za celý výsledek.

Obrazovka je rozdělená vodorovně. Nahoře je soupis hodnocených výsledků: organizace, fakulta či jednotka, segment, poskytovatel, druh, hodnoticí kritérium, název a autoři, vědní oblast a obor FORD, období uplatnění, finální známka a k ní statistika dílčích známek — průměr, rozdíl finální − průměr, minimum, maximum, rozptyl (o kolik stupňů se hodnotitelé rozešli) a počet posudků. Klepnutím na výsledek se dole zobrazí jednotlivé posudky: role hodnotitele, jeho dílčí známka a celý text posudku.

V záhlaví se přepíná, co se zobrazuje. Výchozí je Všechny vlny (poslední hodnocení) — průřez celou historií, ve kterém je každý výsledek právě jednou, a to tak, jak ho posoudila ta nejnovější vlna, ve které se objevil. Vedle toho jde vybrat jednu konkrétní vlnu (H2018 až H2025) a podívat se, co zrovna ona posuzovala. Dlaždice nad tabulkou shrnou počet výsledků a posudků a průměrné známky za zobrazený rozsah.

ℹ️
Proč průřez vůbec je. Modul 1 je klouzavé okno: každá vlna posuzuje posledních zhruba pět ročníků uplatnění — H2025 pokrývá jen H21 až H25, H2021 jen H18 až H21. Z jedné vlny proto dlouhodobou řadu H18–H25 sestavit nelze, ať se filtruje jak chce. Průřez ji dá v jedné tabulce.

Že se výsledek objeví ve víc vlnách, skoro nikdy neznamená nové posouzení — verdikt se do další vlny přenáší. Ze všech výsledků posuzovaných opakovaně (18 231) dostalo jinou finální známku jen 46, tedy 0,25 %. Průřez ukazuje tu nejnovější známku a ty případy neschovává: sloupce Vln hodnocení, Poprvé hodnoceno a Známka se změnila jsou v tabulce i mezi kritérii kontingence.
⚠️
Pozor při čtení trendu. Pravidla Modulu 1 se mezi vlnami měnila (u H24 vnitřně z M2017+ na M2025), takže řada H18–H25 není homogenní a pokles průměrné známky není totéž co zlepšení kvality. Kdo taková čísla prezentuje, měl by to říct — a posluchač s tím počítat.

Podstatné ale je, že to není vada průřezu: starší ročníky se do každé vlny kopírují a znovu se neposuzují, takže směsí metodik je i souhrn za jedinou vlnu. Průřez tuhle nekonzistenci jen zviditelňuje. Chcete-li metodicky čistší řez, omezte se v kontingenci na vybraná Období uplatnění, případně na jednu vlnu.
⚠️
Data jsou celostátní a rozsahem záložky se neomezují. Modul 1 pokrývá všechny hodnocené instituce v ČR, ne jen MENDELU — právě v tom je jeho hodnota, protože umožňuje srovnání. Nejjemnější jednotka v datech je fakulta, ústav v nich vůbec není. Proto vypadá obrazovka na úrovni ústav, fakulta i univerzita stejně. Chcete-li jen svá data, zafiltrujte si sloupce Organizace a Fakulta / jednotka.
ℹ️
Nehodnocené posudky. Kde hodnotitel známku neudělil, zůstává sloupec Dílčí známka prázdný a důvod („N (nehodnoceno)") je ve sloupci Pozn.. Do průměrů takové posudky nevstupují — nehodnoceno není nula. Zhruba 1,5 % výsledků nemá ani finální známku.
Hodnocení RVVI — soupis výsledků a posudky vybraného výsledku
Obr. 6.29 — Hodnocení RVVI: nahoře soupis výsledků, dole posudky klepnutého výsledku i s celým textem. Vpravo nahoře přepínač rozsahu (tady průřez všemi vlnami) a ⊞ pro kontingenci. Tabulka je zafiltrovaná na „Agronom" — 113 z 20 015 položek — proto jsou vidět jen mendelské řádky; bez filtru je soupis celostátní.

Tlačítkem ⊞ se otevře kontingenční analýza nad zrnem jednotlivých posudků. Filtrovat a seskupovat lze podle všech polí (organizace, jednotka, segment, poskytovatel, druh, kritérium, vědní oblast, obor FORD, období, role hodnotitele i finální známka) a spočítat k tomu průměrnou dílčí známku, průměrnou finální známku, počet posudků a počet výsledků.

Veličiny v kontingenci a proč se některé dopočítávají

Celé to stojí na jedné větě, ze které plyne všechno ostatní: řádek v kontingenční matici je jeden posudek, ne jeden výsledek. Dílčí známka k posudku patří, takže se průměruje normálně. Finální známka ale patří výsledku — a ten má jednou jeden posudek, jindy čtyři. Kdyby se prostě zprůměrovala přes řádky, výsledek se čtyřmi posudky by měl čtyřnásobnou váhu.

veličinaco je v jednom řádkujak se skládá
Dílčí známka (Ø)známka toho jednoho hodnotiteleprůměr
Posudkůvždy 1součet → počet posudků
Výsledků1 ÷ počet posudků výsledkusoučet → počet výsledků
Finální známka (základ pro Ø)finální známka ÷ počet posudkůsoučet (jen mezikrok)
Výsledků s finální známkoutotéž co Výsledků, ale prázdné tam, kde známka chybísoučet (jen mezikrok)
Finální známka (Ø)—dopočet: základ ÷ výsledků s finální známkou

Na malém příkladu. Dva výsledky: A má tři posudky (dílčí 2, 3, 3; finální 3), B má jeden posudek (dílčí 5; finální 5).

řádekvýsledekdílčífinálníPosudkůVýsledkůZákladVýsl. s fin.
1A2310,3331,0000,333
2A3310,3331,0000,333
3A3310,3331,0000,333
4B5511,0005,0001,000
součet42,08,02,0

Výsledků dá 2,0, i když řádky jsou čtyři — ty třetiny se poskládají zpátky na jedničku. Finální známka (Ø) vyjde 8,0 ÷ 2,0 = 4,0, což je opravdu (3 + 5) ÷ 2. Naivní průměr přes řádky by dal (3+3+3+5) ÷ 4 = 3,5, tedy o půl stupně vedle. Dílčí známka (Ø) je 3,25 a tak je to správně — otázka zní „jak známkovali hodnotitelé", ne „jak dopadly výsledky".

ℹ️
Není to jen teorie. Ve vlně H2025 vychází u druhu výsledku O naivní průměr přes řádky 3,222, správně vážený 3,454 — rozdíl čtvrt stupně. U druhů, kde má většina výsledků shodně tři posudky (typicky J), je rozdíl setinový. Spolehnout se na to ale nedá, protože záleží na tom, jaký řez si zrovna vyberete.
ℹ️
Proč se podíl počítá až po seskupení. Kdyby se spočítal průměr za každou fakultu zvlášť a ty průměry se pak zprůměrovaly, fakulta s pěti výsledky by vážila stejně jako fakulta s pěti sty. Proto se sčítá čitatel i jmenovatel zvlášť a dělí se až nakonec — pak vyjde správné číslo na jakékoli úrovni seskupení. Vlastní jmenovatel Výsledků s finální známkou je tam proto, že asi 1,5 % výsledků finální známku nemá; kdyby se dělilo mírou Výsledků, spadly by tyhle do jmenovatele, aniž by cokoli přidaly do čitatele, a průměr by uměle klesal.
chci vědětveličina
jak výsledky známkovali hodnotiteléDílčí známka (Ø)
jak to nakonec uzavřel panelFinální známka (Ø)
kolik toho jeVýsledků (ne Posudků)
kolik se napsalo posudkůPosudků
⚠️
Veličiny Finální známka (základ pro Ø) a Výsledků s finální známkou si sami nezaškrtávejte. Samy o sobě neznamenají nic, jsou to jen ingredience podílu. Okno si je natáhne automaticky, když vyberete Finální známku (Ø), a zase je schová.

Užitečný trik na závěr: zaškrtněte Dílčí i Finální známku (Ø) vedle sebe. Kde je finální systematicky vyšší než dílčí, panel hodnotil přísněji než hodnotitelé — a naopak. Přesně to měří sloupec Finální − Ø v horní tabulce, tady jen za celou skupinu.

Kontingenční okno nad Modulem 1 s lištou kritérií
Obr. 6.30 — Kontingence nad průřezem: seskupeno jen podle Období uplatnění, s dílčí i finální průměrnou známkou vedle sebe. Osm řádků = celá řada H18 až H25, kterou z jediné vlny složit nelze. Zaškrtnutí u kritéria řídí seskupení, trychtýř filtr — tady jsou zapnuté filtry Organizace a Fakulta / jednotka na Agronomickou fakultu, takže čísla platí za ni, ne za celou ČR. Pořadí řádků se dá změnit klepnutím na záhlaví sloupce.
Poměr známek

Hodnocení RVVI ukazuje jednotlivé známky. Tahle obrazovka z nich dělá to číslo, kterým se Modul 1 opravdu známkuje — poměr známek 1–2 ku 4–5 — a staví vedle něj benchmark za všechny vysoké školy. Zrno je panel × vlna, sloupec Kdo rozlišuje jen dvě hodnoty: MENDELU a VŠ.

Vedle poměru je i průměrná známka, ale jen pro orientaci. Jsou to dvě různé veličiny a chovají se jinak: průměr se dá vylepšit tím, že se přidají trojky, poměr ne.

Za celou univerzitu vychází ve vlně H2025 poměr 2,15 proti 2,99 za všechny vysoké školy — jdeme tedy správným směrem, ale pomaleji než sektor. Dlaždice nad tabulkou tahle dvě čísla shrnují; tabulka pod nimi je rozpadá po panelech a vlnách.

Nejhůř dopadá OP2: v H2025 poměr 0,10, tedy jedna dobrá známka na deset špatných, proti 1,54 za vysoké školy. Nejlépe OP1 s 4,75 proti 7,25. Filtrem nad tabulkou se dá omezit na jednu vlnu (stačí napsat H2025) nebo na jeden panel.

ℹ️
Prázdný poměr je nejlepší možný stav, ne chybějící data. Znamená, že v tom panelu nepadla ani jedna 4 nebo 5 — dělit se tedy nemá čím.
Modul 1 — poměr známek proti benchmarku za vysoké školy
Obr. 6.31 — Poměr známek přes všechny vlny: u každého panelu a každé vlny náš řádek vedle řádku za vysoké školy. Dlaždice shrnují nejnovější vlnu — 2,15 proti 2,99 a 40,4 % podání pod PP. V tabulce je vidět, jak se poměr v OP1 posunul z 0 v H2018 na 4,75 v H2025, zatímco vysoké školy šly z 0,7 na 7,25.
⚠️
U malých počtů poměr nic neznamená. V H2025 jsme do OP3 i OP6 poslali po jednom výsledku. Sloupec Podání se proto čte jako první; panel s hrstkou podání se nekomentuje.
Kontrola nominací (M1)

Podklad pro předvýběr do příštího kola. Každý výsledek se do Modulu 1 přihlašuje pod jedním ze dvou hodnoticích kritérií — Přínos k poznání (PP) nebo Společenská relevance (SR) — a obrazovka ukazuje, jak naše dosavadní volby dopadly podle druhu výsledku, opět proti vysokým školám.

????
Volba kritéria je nevratná a tentýž výsledek dostane pod PP a pod SR jinou známku. Posuzuje ho jiný panel podle jiných měřítek. Je to tedy rozhodnutí, ne formalita.

Naše čísla přes všechny vlny, po druzích, kde toho máme dost na srovnání:

druhpod PPpod SR
J článek2,43 (289 podání)3,04 (119 podání)
B kniha3,05 (44)3,62 (103)
P patent4,00 (jen 5)3,17 (88)
celkem2,633,30

U článků a knih dopadá PP znatelně líp, u patentů je to obráceně — a přitom pod PP posíláme jen 36,8 % podání, kdežto vysoké školy 70 %. To je ta nevyužitá páka: nejde o to publikovat jinak, ale přihlásit totéž pod tím kritériem, kde to obstojí.

Modul 1 — volba kritéria podle druhu výsledku
Obr. 6.32 — Volba kritéria a druh výsledku, souhrnně přes vlny: 384 řádků, seřazeno podle Podání sestupně. Dlaždice shrnují naši průměrnou známku 2,63 pod PP a 3,30 pod SR a podíl podání pod PP 36,8 %. Nahoře jsou řádky vysokých škol, protože jsou nejpočetnější — naše se najdou filtrem na „MENDELU".
⚠️
Nečíst jako „pod PP se známkuje mírněji". Srovnávat jde jen týž druh výsledku pod oběma kritérii, a i tam zůstává výběrový efekt: pod SR se posílá to, co má společenský dopad, ne nutně to nejsilnější. Obrazovka říká, kde stojí za to se nad volbou zamyslet — nerozhodne ji za nikoho.

Dávka do RIV (M2)

Dvě obrazovky pro toho, kdo dávku před odesláním kontroluje — typicky knihovnu. Nejsou to analýzy hodnocení, je to provozní kontrola: co se chystáme odeslat a co to udělá s čísly, podle kterých nás pak stát změří.

Patří k Modulu 2, a ne k Modulu 1, protože obě věci, které hlídají — kolik lidí a jaká skladba výsledků — vstupují do bibliometrie. Nominace do Modulu 1 jsou něco jiného a mají svou obrazovku o kapitolu výš.

Obě mají vpravo nahoře rozbalovátko ročníku: Poslední kompletní ročník a Rozpracovaný ročník.

⚠️
Rozpracovaný ročník bývá prázdný, a není to chyba aplikace. Obě obrazovky čtou z OBD export „Záznamy a metriky zdroje" (metriky DKRVO), protože jen v něm je příznak jde do RIV, obor Frascati a kvartil. Ten export se dělá po ročnících — dokud se za běžící rok nevyexportuje a nenaimportuje, není z čeho počítat. Nabídka ročníků se řídí tím, co je naimportované, ne kalendářem.
Autoři v dávce

Jeden řádek = jeden domácí autor, který je v dávce uvedený aspoň u jednoho výsledku. Sledují se všichni, ne jen akademici — doktorandi, technici i externisté s domácí afiliací.

Důvod je ten, jak RVVI staví oborové personální kapacity: pro každého autora se za analyzované pětileté období shromáždí seznam všech jeho výsledků a převažující obor těch výsledků určí, do kterého oboru je jednotlivec zařazen. Každý nahlášený člověk tedy zvedá jmenovatel o celou osobu, bez ohledu na to, kolik toho přinesl.

sloupeck čemu je
V dávcekolik výsledků má autor v tomhle ročníku
Dříve do RIVkolik jich měl ve všech dřívějších ročnících
Vykazuje poprvéDříve do RIV je nula — do kapacit vstupuje nově
Poprvé a jedinývykazuje poprvé a má jediný výsledek; to je typ řádku, který stojí za kontrolu
Obory v dávceobory FORD výsledků, u kterých je uveden
????
Není to podklad k tomu někoho nehlásit. Hlášení do RIV je povinnost a obcházet ji nejde ani nemá. Obrazovka odpovídá na jinou otázku: je ten člověk u výsledku uvedený správně? Tedy jestli sedí afiliace a jestli se mezi autory neocitl někdo, kdo tam nepatří.
Autoři v dávce do RIV
Obr. 6.33 — Autoři v dávce za ročník 2025 za celou univerzitu: 762 autorů, z toho 126 vykazuje poprvé a 97 má poprvé a zároveň jediný výsledek. Řazení staví prvovykazující nahoru, takže se kontrola začíná tam, kde má. Spodní část okna zůstává prázdná, dokud se na některého autora neklepne. (Příjmení jsou na snímku zakrytá.)

Klepnutím na autora se dole zobrazí, co do dávky dává — jeden řádek na výsledek, s druhem a poddruhem, názvem, zdrojem, oborem FORD, pásmem a pořadím autora. Teprve tady se dá kontrola dokončit: ze soupisu je vidět kdo, odsud co.

Čtvrtá dlaždice je ta podstatná: převažující obor za pětileté okno. Je to obor, do kterého RVVI toho člověka zařadí při výpočtu oborových kapacit — a nemusí být totožný s oborem toho, co odevzdal letos.

Výsledky jednoho autora v dávce
Obr. 6.34 — Drill-down pod soupisem autorů, tady na jednom vyhledaném člověku. Dole jsou jeho 3 výsledky ročníku 2025 a hned je vidět, co je na nich podstatné: jsou to tři různé druhy (F, G, J), jen jeden z nich je v indexovaném časopise (33,3 %) a žádný není v D1 ani Q1. Čtvrtá dlaždice říká, že RVVI tohohle autora zařadí do oboru 2.2 podle 17 výsledků za pět let — tedy podle delší historie, ne podle téhle dávky. Členění okna je stejné jako u Modulu 1 → Hodnocení RVVI a dělicí lištu mezi částmi jde posunout.
⚠️
„Pořadí autora" bývá vyšší než počet autorů, které o výsledku víme. OBD neeviduje celý autorský kolektiv — u 45 % záznamů ročníku 2025 je pořadí vyšší než počet vedených autorů, u jednoho záznamu je veden jediný autor s pořadím 6. Sloupec Autorů celkem proto nepochází ze seznamu autorů, ale z metrikového exportu, kde je vyplněný u všech záznamů.
Skladba dávky

Dávka rozpadlá podle oficiálního značení RVVI — druh (písmeno: J článek, B kniha, C kapitola, D sborník, N metodika…) a poddruh (Jimp, Jsc, Jost…). Žádné vlastní kategorie: kdo s dávkou pracuje, myslí v kódech RIV.

Hlídá se ředění struktury. Sborníky a neimpaktované články se do podílů Q1 nepočítají, ale do objemu ano — zvyšují tedy objem bez příspěvku ke kvalitě. Přesně tohle vytkl panel u zemědělských věd: produkce je jedna z největších v ČR, podíl na D1 a Q1 tomu neodpovídá.

Skladba dávky do RIV podle druhů a poddruhů
Obr. 6.35 — Skladba dávky 2025 za univerzitu: 1 114 výsledků, z toho 51,1 % Jimp, 61,8 % v indexovaném časopise a 23,2 % v D1 nebo Q1. Sborníky (D) jsou 9,2 % dávky a do podílů Q1 nepřispějí ničím.
⚠️
Fakultní řádky se nesčítají na univerzitní. Univerzitní řádek počítá každý výsledek jednou, fakultní řádky ho počítají každé zúčastněné fakultě — mezifakultní práce je tedy v součtu fakult vícekrát. Za ročník 2025 je rozdíl 94 výsledků. Obojí je správně, jen odpovídá na jinou otázku.
????
K čemu je řádek „J" s prázdným poddruhem. V dávce 2025 je 122 článků, u kterých není vyplněný poddruh (Jimp / Jsc / Jost) — 15,4 % všech článků v dávce, a podíl rok od roku roste (2021: 8,8 %). Nejsou to chybějící výsledky, jen chybějící zatřídění, ale právě to zatřídění rozhoduje o tom, jestli výsledek do bibliometrie vstoupí. Je to typický nález, kvůli kterému tahle obrazovka existuje.

Sestavy

Sekce Sestavy na konci levého menu (Úroveň ústav, Úroveň fakulta, Úroveň univerzita) vytvoří vícelistový sešit Excelu z dat, která ukazují ostatní přehledy. Rozsah se bere ze záložky: na úrovni ústavu vznikne Ústav za semestr, na úrovni fakulty Fakulta za semestr.

  1. Zvolte semestr — nabízí se nejnovější úplný semestr, stejně jako v přehledu Výuka a garance.
  2. Zvolte trend — kolik semestrů zpět má ukázat list s vývojem zátěže (výchozí 6).
  3. Klepněte na Vytvořit sestavu…. Aplikace postupně načte jednotlivé listy a pak nabídne, kam soubor uložit.

Sešit obsahuje listy O sestavě (rozsah, semestr, kdo a kdy sestavu vytvořil, odkud je každý list a v jakém je stavu), Zátěž osob, Férový výkaz, Garance předmětů, Rozložení zátěže, Hodnocení osob, Vedené práce, Výstupy VaV, Výsledky VaV, Projekty CEP, Personální změny a Trend. Každý list má ukotvenou hlavičku a filtr; procenta jsou uložena jako skutečná procenta, takže s nimi Excel správně počítá.

  • Rozložení zátěže ukazuje, jak rovnoměrně je výuka rozdělená: Giniho koeficient (0 = rovnoměrně, blíž 1 = většinu nese málo lidí), podíl hodin, které nese pětina nejvytíženějších, medián zátěže a sezónní nevyváženost mezi zimním a letním semestrem.
  • Personální změny jsou příchody, odchody a změny zařazení, pracoviště, titulu, jména a kontaktů v pololetí semestru (ZS 1. 9. – 31. 1., LS 1. 2. – 31. 8.). Vychází z téže historie jako pás Kariéra a historie a platí pro ni stejná pravidla.
  • Hodnocení osob má sloupce přepočtené na FTE jen tam, kde má vaše aplikace úvazková data vaší fakulty.
ℹ️
Když se některý list nepodaří načíst, sestava se nezastaví — list „O sestavě" ukáže, který list chybí a proč.

7 Garance programu

Zvláštní úroveň pro garanty studijních programů. Rozsah není ústav ani fakulta, ale množina předmětů daného programu. Menu je zaměřené na pedagogiku programu.

  • Evaluace předmětů — stažení, analýza a export hodnocení předmětů studenty (v rámci programu).
  • Hodnocení úspěšnosti studentů — analýza studijní úspěšnosti a kohortní analýza (jak studenti postupují / odcházejí po semestrech).
  • Seznamy studentů — stažení, analýza a export seznamů.
Garance programu — analýza úspěšnosti předmětů
Obr. 7.1 — Analýza úspěšnosti předmětů.
Kohortní analýza úspěšnosti — graf
Obr. 7.2 — Kohortní analýza úspěšnosti (graf).

8 Správa dat a aktualizace

Záložka Správa dat má v levém menu tři položky: rozbalovací Stav dat se dvěma obrazovkami, Nastavení a O aplikaci. Část dat (personalistika, evaluace, data garanta) se stahuje z UIS přímo do vašeho počítače, většina ostatních leží na serveru. Stav dat ukazuje obojí odděleně, aby bylo jasné, co je kde a jak je to čerstvé.

Stav dat → Lokální databáze

Data stažená na tomhle počítači, po věcných sekcích: personalistika a evaluace předmětů z UIS, data garanta programu a provozní záznamy klienta. Řádek = sekce: skupina, sekce, počet záznamů, naposledy staženo, počet tabulek a krátký popis. Klepnutím na sekci se dole ukážou její tabulky s počty řádků.

Nahoře je uvedená cesta k souboru, jeho velikost, kdy se do něj naposledy zapisovalo, a verze schématu. Je to doklad, že data opravdu leží jen tady.

Stav dat — Lokální databáze
Obr. 8.1 — Stav dat → Lokální databáze: cesta k souboru, jeho velikost a verze schématu, šest sekcí a dole tabulky vybrané sekce Evaluace předmětů programu.
????️
Stažená data jsou uložená jen ve vašem počítači a šifrovaná — u jiného uživatele Windows k nim není přístup. Nic se z nich samo nikam neodesílá.

Stav dat → Serverová databáze

Co je soustředěno na serveru, po věcných sekcích — od OBD a RIV přes hodnocení časopisů, oborové zprávy RVVI a Modul 1 až po UIS, CEP nebo Registr smluv. Řádek = sekce: skupina, sekce, počet záznamů, naposledy aktualizováno, počet pohledů a popis. Klepnutím na sekci se dole ukážou pohledy, které nad tou částí dat stojí — tedy z čeho čerpají obrazovky aplikace —, každý se svým popisem. Nahoře je, k jakému okamžiku přehled platí, kolik sekcí a záznamů zahrnuje a jak dlouho se počítal.

ℹ️
Datum patří sekci, ne tabulce. Naposledy aktualizováno je poslední běh importu dané sekce. U sekcí, které se neimportují, ale dopočítávají z jiných dat, stojí místo data odvozená vrstva — to není chyba, jen taková sekce vlastní import nemá.
ℹ️
Přehled si server drží připravený a obnovuje ho zhruba po čtvrthodině. Tlačítko Obnovit přehled ho přepočítá hned; trvá to sekundy až desítky sekund, většinu času zabere Registr smluv s miliony řádků.
Stav dat — Serverová databáze
Obr. 8.2 — Stav dat → Serverová databáze: 26 sekcí s téměř 12 miliony záznamů, přehled spočtený za 16 s. Dole pohledy vybrané sekce Modul 1 — posudky RVVI. Sekce Reporting a kritéria M1/M2 je odvozená vrstva — vlastní import nemá, proto u ní není datum.

Nastavení a O aplikaci

Nastavení ukazuje, kde na tomto počítači leží lokální data a exporty, a stav provozního logu: klient průběžně posílá na server technické záznamy o průběhu operací (co se spustilo, jak to dopadlo, chyby) — nikoli obsah zobrazených dat —, aby šly potíže řešit bez posílání souborů. Tlačítko Odeslat diagnostiku teď je pošle hned, Otevřít složku s logy otevře jejich místní kopii.

Položka O aplikaci v levém menu ukazuje verzi klienta, autorství a adresu serveru, ke kterému je aplikace připojená. Aplikace se aktualizuje sama — když je nová verze stažená, nabídne se dole pás s tlačítkem Restartovat.

O aplikaci — verze klienta a adresa serveru
Obr. 8.3 — O aplikaci: verze klienta a server, ke kterému je připojený.
ℹ️
Verzi si poznamenejte, než budete hlásit chybu. Bez ní se nedá rozlišit, jestli jde o závadu, nebo o chování, které už je v novější verzi opravené.

9 Řešení potíží

Co vidíteCo to znamená / co udělat
„Nemáte oprávnění k použití aplikace." Váš účet není v registru oprávnění. Kontaktujte správce — oprávnění se přiděluje ručně podle role.
„Sestavu se nepodařilo načíst — běží server?" Server je nedostupný, nebo vypršelo přihlášení. Nejprve zkuste aplikaci zavřít a znovu se přihlásit. Pokud potíž trvá, ohlaste ji správci.
Přehledy najednou hlásí chybu po delší době běhu Přihlášení má omezenou platnost (řádově pracovní den). Po vypršení se znovu přihlaste (zavřít a spustit aplikaci).
Přihlášení „visí" / dlouho se nic neděje Po zadání údajů běží ověření a načítání dat — pozná se podle čekajícího kurzoru. Chvíli vydržte. Nedokončený souhlas / 2FA v UIS může detekci zdržet — dokončete je.
Chybí očekávaná záložka nebo přehled Zobrazuje se jen to, na co máte oprávnění. Pokud něco chybí neprávem, napište správci s uvedením role, kterou máte mít.
U jiné osoby chybí pás Kariéra a historie Historii jiné osoby vidí jen ten, komu to plyne z pracovního zařazení (vedoucí ústavu, děkan, proděkani, oprávnění pro celou univerzitu). Není to chyba. Svou vlastní historii vidíte vždy.
Při aktualizaci personalistiky se aplikace ptá „UIS vrátil … pracovníků, ale v databázi jich je … Uložit přesto?" Výpis z UIS se nejspíš nenačetl celý. Odpovězte Ne a aktualizaci zopakujte. Ano jen tehdy, když opravdu odešla velká část lidí (viz kapitola 6, Personalistika).
Výsledek je „bez deklarace", ačkoli v OBD obor má Výsledky vydané před rokem 2017 obor v exportu z OBD většinou nemají. Má-li ho novější výsledek, jde o nový název oboru, který se do převodu na FORD dostane nočním přepočtem — druhý den už bude správně.
V Komparaci institucí chybí u kapacit a druhů výsledků skupina Je to záměr: RVVI v těchto částech zveřejňuje jen deset největších institucí oboru a součet za skupinu by tiše vynechal ostatní členy.
✉️
Hlášení problému. Přiložte prosím verzi z Správa dat → O aplikaci, čas, kdy k potíži došlo, a co jste dělali — usnadní to dohledání v provozním záznamu.

10 Historie verzí

Návod se vydává spolu s aplikací. Verze návodu není totožná s verzí aplikace — mění se jen tehdy, když přibude nebo se přepíše obsah.

VerzeVydánoCo se změnilo
1.8 říjen 2026 Obor FORD se v aplikaci ukazuje dvakrát vedle sebe — deklarovaný (jak ho MENDELU vykazuje do RIV) a obor časopisu (podle něj hodnotí RVVI) — se stavem shody. Nový pás Vědní obory (FORD) na osobní kartě (totéž co Vědní obory v Rejstříku výzkumných pracovníků), nová obrazovka Oborové profily osob na úrovni ústav, fakulta i univerzita, obory doplněné do Přehledu výsledků a jeho kontingence. V RIV komparaci nová obrazovka Komparace institucí — MENDELU proti jiné instituci, skupině a ČR na datech oborových zpráv RVVI a Modulu 1. Ve Správě dat se Stav dat rozdělil na lokální a serverovou databázi po věcných sekcích; popsáno i Nastavení. Doplněna pojistka při aktualizaci personalistiky z UIS a tři řádky do řešení potíží. Opraven výklad pásma: výstup má vždy nejlepší pásmo svého časopisu a nahlášený obor do M2 nevstupuje (dosavadní text popisoval dřívější výpočet z nahlášeného podoboru); nový rámeček Kde nahlášený obor rozhoduje a kde ne (M1 · M2 · obor osoby). Oborové panely a Portfolio a kapacity řadí výstupy nově podle oborů časopisu (mezioborový časopis rovným dílem) a Export dat ukazuje všechny panely výstupu.
1.7 září 2026 Autoři v dávce mají drill-down: klepnutím na autora se dole zobrazí, co do dávky dává — druh a poddruh každého výsledku, obor, pásmo a pořadí autora, s dlaždicí převažujícího oboru za pětileté okno. Členění obrazovky je stejné jako u Modulu 1 → Hodnocení RVVI. Doplněna výhrada k tomu, že OBD neeviduje celý autorský kolektiv.
1.6 září 2026 Sedm nových obrazovek ve Vědě a výzkumu. RIV komparace narostla ze šesti na devět: Benchmarky ČR / EU15 / svět, Modul 2 — panely a trend a Fakulty proti národní úrovni (se čtyřmi variantami skóre). Modul 1 se z jedné obrazovky stal skupinou tří — přibyly Poměr známek a Kontrola nominací. Zcela nová skupina Dávka do RIV (M2) s obrazovkami Autoři v dávce a Skladba dávky, obě s volbou ročníku. Do podkapitoly Než se podíváte na čísla o vědě doplněn oddíl Jak se z čísel stává známka — známkovací pravidla M1 a M2 tak, jak je MŠMT uvedlo v odpovědi na odvolání univerzity.
1.5 září 2026 Věda a výzkum rozšířena o celou sekci RIV komparace — šest obrazovek, které porovnávají naši produkci s tím, jak ji hodnotí stát (Kde stojíme, Oborové panely, Trychtýř, Vedeme, nebo se vezeme, Portfolio a kapacity, Export dat). Před nimi nová podkapitola Než se podíváte na čísla o vědě s výkladem pravidel hodnocení: moduly a jejich váhy, jak vzniká pásmo (časopis × podobor × rok), klouzavé pětileté okno, oborové panely OP1–OP6 napříč fakultami a vrstvy L0 a L1. Doplněna položka O aplikaci ve Správě dat a odkaz na ni v řešení potíží.
1.4 září 2026 Nový pás Kariéra a historie na Osobní stránce — časová osa kariéry z importů osob, pravidla, jak historie vzniká, kdo ji vidí, a export kariérní karty do Excelu. Nová sekce Sestavy v levém menu: vícelistový sešit Ústav / Fakulta za semestr s rozložením zátěže, personálními změnami a trendem. Doplněn řádek do řešení potíží. Vyhledávání osoby (pole Zobrazit data za jinou osobu) najde i ty, kdo už na univerzitě nejsou.
1.3 září 2026 Věda a výzkum rozšířena o položku Modul 1 s obrazovkou Hodnocení RVVI — posudky a známky výsledků podle Metodiky 17+, s přepínačem mezi průřezem všemi vlnami (dlouhodobá řada H18–H25, každý výsledek jednou z té nejnovější vlny) a jednou konkrétní vlnou. Přidán výklad veličin v kontingenci a toho, proč se průměrná finální známka dopočítává podílem. Popisky obrázků se nově číslují po kapitolách („Obr. 6.9" místo „Obr. 20") — názvy souborů obr-NN.png zůstávají beze změny.
1.1 září 2026 Věda a výzkum rozšířena o obrazovky Analýza metrik časopisů, Přehled výsledků a Projekty CEP. Doplněno AIS, kvartily AIS a pásmo AIS RIV Q do popisu žebříčku časopisů, vyhledání časopisu a přehledu publikací. Položka Vyhledání vhodného časopisu přejmenována na Žebříček časopisů a její popis sloučen do jedné kapitoly (postup hledání platí beze změny).
1.0 srpen 2026 První vydání: přihlášení, orientace v aplikaci, úrovně pohledu, přehledy v levém menu, garance programu, správa dat a řešení potíží.

Interní návod ke klientské aplikaci Faculty Management System · Mendelova univerzita v Brně · aktualizováno září 2026.